Luottamushenkilöpaikat kaudella 2017-2021
Valtuusto 15.6.2017

Päivitetty                     

Valtuuston vaalilautakunta 2017-2021

 

Varsinainen jäsen

Varajäsen

Tuula Eilittä, puh.joht.

Maija-Liisa Ruonavaara

Mika Valikainen

Minna Lehtoväre

Jukka-Pekka Mikkola, varapuh.joht.

Juhani Hiltunen

Annika Keskitalo-Hildén

Rauli Koskela

Jukka Rainto

Jyrki Savikuja

 

 

Valtuuston puheenjohtajisto 2017-2019

 

Puheenjohtaja

Tommi Lepojärvi

I varapuheenjohtaja

Auli Tasala

II varapuheenjohtaja

Risto Rimpisalo

Kunnanhallitus 2017-2019

 

Varsinainen jäsen

Varajäsen

Esa Vanhatalo

Jarmo Saariniemi

Raimo Arponen, I varapuh.joht.

Mikko Lampela

Eeva Lääkkö

Marjo Appelgrén

Tuula Eilittä

Maija-Liisa Ruonavaara

Hannu Tikkala, II varapuh.joht.

Antti Valta

Minna Lehtoväre

Eveliina Hipsi-Tuokkola

Soili Rautio, puh.joht.

Mervi Pauna

Helena Halttu

Jukka-Pekka Mikkola

Rauli Koskela

Jukka Rainto

 

 

Hyvinvointilautakunta 2017-2018

 

Varsinainen jäsen

Varajäsen

Jarmo Saariniemi, puh.joht.

Tauno Häkkinen

Jukka-Pekka Kerimaa

Eija Kylmäniemi

Eeva Lääkkö

Tuula Eilittä

Raimo Arponen

Irma Kähkönen

Elisa Lohiniva

Anna Pauna

Annikki Määttä

Irene Rytkönen

Risto Rimpisalo, varapuh.joht.

Kalevi Liimatta

Eija Koppinen

Pauli Ylipelto

Teija Nurmela

Sinikka Savikuja

Hanna-Riikka Liuttu

Jouko Dunder

Kunnanhallituksen edustaja Helena Halttu

 

 

 

Sivistyslautakunta 2017-2019

 

Varsinainen jäsen

Varajäsen

Erkki Puotiniemi

Jouni Salmi

Ilkka Yli-Öyrä

Pertti Yli-Öyrä

Aila Kuha, puh.joht.

Eija Kylmäniemi

Marjo Appelgrén

Helvi Hietala

Eveliina Hipsi-Tuokkola

Anna Pauna

Jarno Vuorinen

Ilkka Tamminen

Juhani Hiltunen, varapuh.joht.

Pauli Ylipelto

Ulpu Maijala

Sari Ollitervo

Annika Keskitalo-Hildén

Johanna Alasuutari

Arto Hakala

Jukka Glader

Kunnanhallituksen edustaja Hannu Tikkala

 

 

 

Tekninen lautakunta 2017-2019

 

Varsinainen jäsen

Varajäsen

Teemu Alatalo, varapuh.joht.

Eila Tuomaala

Jukka Viitala

Raimo Arponen

Jouni Salmi

Ilkka Yli-Öyrä

Maija-Liisa Ruonavaara

Marja Jääskö

Hannu Roivainen, puh.joht.

Jukka-Pekka Mikkola

Marja Kaakko

Ulpu Maijala

Janne Hietala

Tuomo Könönen

Ilpo Varonen

Jarmo Vallo

Johanna Maunu

Mervi Pauna

Elina Penttinen

Eero Lammi

Kunnanhallituksen edustaja Raimo Arponen

 

 

 

Tarkastuslautakunta 2017-2021

 

Varsinainen jäsen

Varajäsen

Veli-Matti Sunnari, puh.joht.

Jorma Jylänki

Johanna Mäkiniemi

Sirpa Kemi

Mika Valikainen, varapuh.joht.

Ville Mällinen

Timo Rimpisalo, kv 28.8.17 § 122

Liisa Anttila

Mervi Ronkainen

Johanna Alasuutari

Liisa Väisänen

Eero Lammi

Pirkka Ruotsalainen

Jouko Dunder

 

 

Keskusvaalilautakunta 2017-2021

 

Varsinainen jäsen

Varajäsen

Jukka Nikurautio, puh.joht.

1. Esko Aaltonen

Anna-Katriina Verronen

2. Ville Mällinen

Lasse Orava, varapuh.joht.

3. Hilkka Jääskö

Helena Inkeroinen

4. Terttu Keskimaula

Markku Pussinen

5. Juhani Heusala

 

 

Meri-Lapin kehittämiskeskuksen vuosikokous

 

Varsinainen jäsen

Varajäsen

Valtuuston puheenjohtaja

Valtuuston I varapuh.joht.

Hallituksen puheenjohtaja

Hallituksen I varapuh.joht.

   

Meri-Lapin kehittämiskeskuksen seutuhallitus

 

Varsinainen jäsen

Varajäsen

Valtuuston puheenjohtaja

Hallituksen I varapuh.joht.

Hallituksen puheenjohtaja

Hallituksen II varapuh.joht.

   

Meri-Lapin kuntapalvelut liikelaitoskuntayhtymän
johtokunta 2017-2021

 

Varsinainen jäsen

Varajäsen

Mikko Lampela

Esa Vanhatalo

Auli Tasala

Marja Kaakko

   

Meri-Lapin ympäristölautakunta 2017-2021

 

Varsinainen jäsen

Varajäsen

Pekka Heinonen

Pertti Yli-Öyrä

Auli Tasala

Marko Vuorinen

Jukka-Pekka Mikkola

Pauli Ylipelto

   

Meri-Lapin ympäristöterveys- ja
joukkoliikennejaosto 2017-2021

 

Varsinainen jäsen

Varajäsen

Pekka Heinonen

Eveliina Hipsi-Tuokkola

   

Meri-Lapin ympäristöpalvelujen neuvottelukunta

 

Viranhaltijat; Kunnanjohtaja ja kunnaninsinööri

 

Luottamusmiehet; Hannu Roivainen ja Minna Lehtoväre

 
   

Tervolan maaseutulautakunta 2017-2021

 

Varsinainen jäsen

Varajäsen

Vesa Joutsenvaara

Ilkka Yli-Öyrä

   

Maaseutuhallinnon neuvottelukunta

 

Viljelijäjäsen Veli-Matti Sunnari ja viranhaltijajäsen kunnanjohtaja

 
   

Perämeren jätelautakunta 2017-2021

 

Varsinainen jäsen

Varajäsen

Teemu Alatalo

Aila Kuha

Eija Nieminen

Timo Kallio

 

 

Lapin poliisilaitoksen poliisin neuvottelukunta

 

Varsinainen jäsen

Varajäsen

Tapio Riikonen

Janne Hihnala

Urpo Rainto

Ari Aho

   

Lounais-Lapin ajoharjoitteluratasäätiön edustajisto

 

Varsinainen jäsen

Varajäsen

Jorma Jylänki

Mika Valikainen

   

Lapin urheiluopistosäätiön valtuuskunta

 

Varsinainen jäsen

Varajäsen

Ulpu Maijala

Ilkka Tamminen

   

Edustajat Lapin liiton edustajainkokoukseen

 

Varsinainen jäsen

Varajäsen

Tommi Lepojärvi

Teemu Alatalo

Annika Keskitalo-Hildén

Rauli Koskela

Hannu Roivainen

Soili Rautio

   

Kuntayhtymien yhtymävaltuusto 2017-2021

 

Länsi-Pohjan sairaanhoitopiirin kuntayhtymän valtuusto

 

Varsinainen jäsen

Varajäsen

Tuula Eilittä

Teemu Alatalo

Minna Lehtoväre

Annikki Määttä

Hannu Roivainen

Soili Rautio

   

Kolpeneen palvelukeskuksen kuntayhtymän valtuusto

 

Varsinainen jäsen

Varajäsen

Tapio Keskimaula

Jukka-Pekka Kerimaa

Eija Nieminen

Annikki Määttä

Teija Holappa

Timo Rimpisalo

   

Kemi-Tornionlaakson koulutuskuntayhtymä Lappian valtuusto

 

Varsinainen jäsen

Varajäsen

Sirpa Uusitalo

Maija-Liisa Ruonavaara

Auli Tasala

Eveliina Hipsi-Tuokkola

Pauli Ylipelto

Jukka-Pekka Mikkola

   

Kiinteistötoimitusten uskotut miehet

 

Pertti Yli-Öyrä

 

Vesa Joutsenvaara

 

Jukka-Pekka Mikkola

 

Marja Kaakko

 

Anna-Katriina Verronen

 

Annikki Määttä

 
   

Länsi-Pohjan musiikkitoimen yhteislautakunta

 

Varsinainen jäsen

Varajäsen

Erkki Puotiniemi

Ville Mällinen

   

Länsi-Pohjan musiikkitoimen yhteislautakunnan jaosto

 

Varsinainen jäsen

Varajäsen

Juhani Hiltunen

Sanna Papunen

Jarno Vuorinen

Anna Pauna

   

Kemi-Tornio käräjäoikeuden lautamiehet

 

Risto Kuha

 

Auli Tasala

 

Marko Vuorinen